The Brilliant Club Team

Find out more about the staff at The Brilliant Club by moving through our departments in the drop-down list below.

Find out more about the staff at The Brilliant Club by moving through our departments in the drop-down list below. 

 

Anne-Marie Canning MBE
CEO

Ciara Lynch
Chief Operating Officer

Richard Eyre
Chief Programmes Officer

Lottie Persad
Personal Assistant to Chief Programmes Officer and National Programme Directors

Mel Yeung
Personal Assistant to the Chief Operations Officer

Michelle Langley
Personal Assistant to CEO

Susie Whigham
National Programme Director, The Scholars Programme

Leanne Adamson
National Programme Director, The Scholars Programme

Abby Cakebread-Andrews
Programme Officer - East

Alex Jones
Regional Manager - West

Amy Simkin
Programme Coordinator - North

Dr Andrew Fleming
Regional Manager - South

Annabel Marcuse
Programme Delivery and East Area Director

Aysha Begum
Programme Coordinator - West

Dr Claire Harrill
Senior Programme Officer

David Jones
Director of Education and Development

Farzana Lodhi
Programme Coordinator, Teaching and Learning

Greg Scannell
National Manager - Wales

Hannah Dodgson
Programme Coordinator - South

Dr Harriet Mok
Programme Officer - South

Dr Helen Carr
Regional Manager - East

Holly Hinks
Special Projects Officer

Jack Massie
Programme Officer - North

Dr Jade Lawson
Programme Officer - North

Joanna Pickets
Programme Officer - South

Dr Kathryn van de Wiel
Programme Officer - West

Dr Katrina Roberts
Regional Manager - North

Laura Johnstone
National Manager - Scotland and Northern Ireland

Dr Lauren Mottle
Programme Officer - North

Maria Crawford
Programme Officer - West

Dr Natalie Day
University Partnerships and North Area Director

Nikita Vyas
Programme Officer - East

Polly Mason
Programme Coordinator - East

Phoebe Rudgard
Programme Officer - South

Rosa Smith
Tutor Engagement and West Area Director

Samantha Lewis
Programme Officer - East

Siri Minsaas
Programme Officer - South

Sophie Callin
Programme Officer - North

Steph Hamilton
School Partnerships and South Area Director

Dr Teresa Phipps
Programme Officer - Wales

Tom Crowley
Programme Officer - East

Kike Agunbiade
National Programme Director, Researchers in Schools

Cheryl Horne
Programme Officer

Beth Williams
Programme Coordinator

Gil Brandt
Curriculum and Development Manager

Hannah Mond
Curriculum and Development Officer

Jenny Paterson
School Programme Director

Jessy Ahluwalia
Recruitment and Assessment Officer

Nicholas Cater
Recruitment Director

Rachel Lawrence
Curriculum and Development Director

Victoria Sharkey
ITE and School Partnerships Manager

Siobhan Haire
Operations Director

Angel-Ann d’Souza
Finance Director

Anna Aleksandrowicz
HR Manager

Chloe Hayes
HR Coordinator

Claire Ross
Finance Manager

Inga Tatarunaite
IT Support Officer

Jessica Blazek
Finance and Operations Coordinator

Mike Garthwaite
Senior Web Developer

Nikki Labrum
Technology and Product Director

Simon Powell
Salesforce Administrator

Sabrina Luisi
External Affairs Director

Hannah Lear
Fundraising and Events Coordinator

Jordanna Knight
External Affairs Coordinator

Maddy Maloney
Partnerships and Fundraising Manager

Zoë Whitford
Communications and Marketing Manager

Dr Lauren Bellaera
Research and Impact Director

Lottie Norton
Data Analysis Officer

Dr Katie Jones
Research and Evaluation Manager

Paul Rünz
Impact and Reporting Manager